Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога е най-добре да се приемат лекарства за високо кръвно - сутрин, обед или вечер

25 януари 2024, 14:51 часа

Испански учени от университета във Виго установиха кое е най-доброто време за прием на лекарства за високо кръвно. Това съобщава изданието Medicalxpress. Те споделят, че това не е сутринта, въпреки че много пациенти приемат медикаментите именно по това време. Учените стигат до извода, че най-доброто време за приема им е вечер. 

Най-доброто време за прием на лекарства за високо кръвно

Изследователите проведоха експеримент, в който участваха 19 хиляди доброволци с хипертония.

Оказа се, че телата на хората реагират различно на приема на едни и същи лекарства сутрин, следобед и вечер. Хипертониците, които приемат подходящи лекарства веднъж преди лягане, по-добре контролират състоянието си. Експертите стигнаха до това заключение.

Чао на високото кръвно - тези елементарни трикове вършат чудеса

Освен това има значително намаление (с 45%) на риска от развитие на заболявания, свързани със сърдечни или кръвоносни проблеми, както и на риска от смърт, в сравнение с пациентите, които са приемали лекарството сутрин.

Какво е кръвното налягане при хипертония?

Артериалната хипертония се диагностицира, когато има постоянно повишаване на систолното налягане над 139 mmHgнили постоянно повишаване на диастолното налягане над 89 mmHg. Ако в покой такива цифри се регистрират два или повече пъти, това е ясен симптом на заболяването и причина за консултация с кардиолог.

Има три степени на хипертония в зависимост от нивото на кръвното налягане:

При първа степен е възможно да се намали кръвното налягане без лекарства, ако навреме се консултирате с лекар и промените начина си на живот.

При втора степен на артериална хипертония корекцията на начина на живот и предписването на лекарства са задължителни. При налягане над 160/100 mmHg кръвоносните съдове, сърцето и бъбреците работят при максимално натоварване - това е изпълнено с хипертонични кризи, сърдечна и бъбречна недостатъчност.

Налягане над 180/110 mmHg - пряк риск от инфаркт и инсулт; на този етап от заболяването се предписва комбинирана терапия с няколко лекарства.

Артериална хипертония - признаци и симптоми на спешност

Те включват:

  • Болка в гърдите, особено пареща, натискаща или пронизваща болка, или излъчваща се към рамото или челюстта, е възможен знак, че сърцето не получава достатъчно кислород и част от сърдечния мускул може да умре, причинявайки инфаркт.
  • Изтръпване на крайниците или загуба на подвижност (пълна или частична).
  • Загубата на зрителни полета, нарушената кохерентна реч и асиметрията на лицето са едни от основните признаци на инсулт.
  • Загуба на пространствена ориентация или внезапна загуба на паметта – и двете могат да бъдат признак на недостатъчно кръвоснабдяване на мозъка, което също води до инсулт.

Довиждане на високото кръвно - тези супер трикове вършат чудеса

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес